تست برتر یکشنبه 28 تیر 1394 02:14 ب.ظ نظرات ()
شاید این سوال برای شما نیز مطرح شده باشد که خلاصه نویسی تا چه حد می تواند موثر باشد؟اگر پای صحبت های دانش آموزان نشسته باشید غالبا این مساله را مطرح می کنند که «به جای اینکه زمان زیادی را صرف خلاصه نویسی کنیم ، ترجیح می دهیم به مطالعه دروس دیگری بپردازیم چون فرصت نداریم!»
بدون تردید خلاصه نویسی می تواند در روند یادیگیری شما نقش بسزایی داشته باشد. درست که خیلی از داوطلبان بدون خلاصه نویسی توانسته اند نتایج نسبتا خوبی را کسب کنند اما همین دوستان اگر از یک خلاصه نویسی خوب بهره می بردند می توانستند نتیج خیلی بهتری زا کسب کنند.این مقاله قصد آموزش های روش های خلاصه نویسی را ندارد و فقط به اشتباهات متداول در این زمینه می پردازد تا شاید از این پس شما هم از مطالعه خود نتایج بهتری راکسب کنید.
حجم زیاد خلاصه نویسی : یکی از مواردی که بیش تر دانش آموزان در زمان خلاصه نویسی از آن رنج میبرند ، حجم زیاد مطالبی است که تمامی آن ها به نظرشان ارزش خلاصه کردن را دارد تا حدی که حجم خلاصه ها ی برخی از آن ها دست کمی از متن اصلی کتاب ندارد. این اشتباه گریبانگیر دانش آموزانی است که مراحل قبلی مطالعه  رعایت نکرده اند. اگر شما هم جزو این دسته از داوطلبان هستید سعی کنید برای حل مشکلتان قبل از خلاصه نویسی حداقل دو بار مبحث درسی که قصد خلاصه کردن آن را دارید تا انتها بخوانید یعنی در زمان اولین مطالعه اصلا خلاصه نویسی نکنید!
وسواس : این مشکل به تنهایی می تواند باعث شود که شما تمامی خطوط کتاب درسی تان را - فقط کمی ریز تر - وارد برگه خلاصه نویسیتان کنید! پس وسواس به خرج ندهید و به دااشته های علمی تان اعتماد کنید.
اگر می خواهید از دست وسواس انتخاب مطالب راحت شوید و به گونه ای درست مطالب را انتخاب کنید. به چند توصیه ی زیر توجه کنید:
تیتر مطالب و عناوین اصلی و فرعی : حتما به تیتر هر مبحث توجه کنید. تیتر ها می توانند ایده ی خوبی برای انتخاب واژگان کلیدی به شما بدهد.

پرسش های آخر هر فصل یا درس: کلیات موضوع این پرسش ها می تواند در خلاصه نویسی شما مورد استقاده قرار گیرد.

واژگان جدید و کلیدی : سعی کنید واژگان کلیدی و عبات های جدید در هر مبحث را حتما در خلاصه هایتان بیاورید.

فرمول ها: فرمول ها بهترین خلاصه ها هستند. فقط هنگام یادداشت آن ها در برگه های خلاصه نویسی حتما اجزای هر فرمول را تعریف و یکای آن را یادداشت کنید.

مرورو نکردن : خلاصه نویسی های خیلی از دانش آموزان یکبار مصرف است ؛ یعنی اگر مدتی از زمان نوشتن خلاصه هایشان بگذرد ، با مرور آنها نمی توانند به اصل مطلب پی ببرند ؛ اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید ، موارد زیر را رعایت کنید :
خلاصه نویسیتان را در داخل یک کلاسور نگه داری کنید.
  • سعی کنید ترتیب مطالب خلاصه نویسی تان مانند ترتیب مطالب درسی باشد.
  • تاریخ مرور بعدی هر خلاصه نویسی را روی آن بنویسسید و آن روز را در تقویم تان مشخص کنید تا در زمان مقرر به مرور آن بپردازید.
  • آخرین مطلبی که رعایت کردن آن خالی از لطف نیست این است که یادتان باشد این خلاصه ها را برای خودتان نوشته اید و قرار نیست بعدا جزو منابع مطالعاتی دیگران باشد. پس مطالبی را خلاصه نویسی کنید  که می دانید به دردتان می خورد. این موضوع حجم خلاصه ها را منطقی می کند.