تست برتر یکشنبه 28 تیر 1394 02:58 ب.ظ نظرات ()
همه می دونیم ار یه فرایند اشتباه نباید انتظار نتیجه درست داشت. مطالعه کردن هم از این قاعده مستثنا نیست. یعنی تنها با مطالعه صحیح می شد به نتیجه دلخواه رسید تعاریف زیادی برای مطالعه صحیح مطرح شده ولی بنطر ما مطالعه صحیحه که بشه ازش لذت برد و مطالعه لذت بخشه که با یادگیری خوبی همراه باشهطوری که فرد از زمانی که صرف یادگیری می کنه لذت ببره. پس همیشه این اصل کلی رو به خاطر داشته باش.
مطالعه ای که با لذت همراه نباشه قطعا مطالعه اجباری و اشتباهه. البته هر کاری اولش سخته پس ایرادی نداره اگه شروع مطالعه ات کمی سخت باشه ولی ادامه یابد از فرایند یادگیری ات لذت ببری.
حالا با توجه به این اصل مهم برای اینکه از مطالعه ات بهترین استفاده رو ببری و راندمان بالایی داشته باشی به توصیه های زیر توجه کن :
صبور باش : اصلا توقع نداشته باش با یک بار مطالعه به همه ی جزئیات مطلب مسلط بشی. از اینجا می شه فهمید که هر مطلب رو چند بار مطالعه و مرور کرد.
سمج باش:لطفا از روی مطالب نپر!با آرامش کامل و تمرین زیاد حتما مطالب رو یاد بگیری تا یادشون نگرفتی ازشون رد نشی.
بهتره بدونی چی یاد گرفتی : یکی از مهم ترین سوالاتی که باید بعد از خوندن هر مطلب از خودت بپرسی اینه که «خب ، تا حالا چی یاد گرفتم؟» و بعد برای خودت توضیح بدی در زمانی که صرف مطالعه کردی چی یاد گرفتی. اگه جوابی نداشتی یعنی فقط وقتت رو صرف کردی و مطالعه ات هیچ نتیجه ای نداشته و ناچاری زمانی رو برای مطالعه دوباره ی اون مطلب در نظر بگیری.
کاربردی درس بخون: این مورد خیلی مهم تر از موارد قبلیه! بعضی ها مبحثی رو خوب می خونن ، یادش می گیرن ولی بلد نیستن حتی یه تمرین ازش حل کنن. اینجاست که باید پرسید چقدر کاربردی درس خوندی؟یعنی از مطالبی که یاد گرفتی چقدر می تونی استفاده کنی؟پس بهتره در کنار درس خواندن حتما نمونه سوالات اون مبحث رو کار کنی تا با دیدگاه طراحان سوال هم آشنا بشی. همیشه یادت باشه که قراره از مباحثی که می خونی امتحان بدی.
حفظ کن : لطفا نگو « من من عادت به حفظ کردن ندارم و تموم مباحث رو می فهمم و این کافیه!» چون بهت می گم اول درس ها رو خوب بفهم ، بعد تمرین کن و حتما تمام نکات اصلی ، مهم و فرمول ها و ... رو حفظ کن . این روش سرعت عملت رو در حل مسائل بالا می بره. باور نداری از اونایی که سر امتحان وقت کم میارن بپرس!
مرور ، مرور و باز هم مرور: آنچه امروز حفظ می کنی به سرعت فراموش می شه و فقط درصد اندکی از مطالبی که یاد گرفتی توی ذهنت می مونه. انگار بخوای مقداری آب رو مدت ها توی یه ظرف سوراخ نگه داری مسلما همه ی آب هدر می ره مگه اینکه آب رو به ظرف دیگه ای منتقل کنی. بهترین کاری که برای به خاطر سپردن مطالب توصیه می شه انتقال اطلاعات و آموخته ها از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدته. برای این کار نیاز به مرور داری البته مرور هم راه و رسم خاص خودشو داره و از جمله زمان های مشخص . که انشا الله در پست های بعدی کاملا در مورد مرور بحث خواهم کرد.
از داشته های علمی ات امتحان بگیر: حتما هر چند وقت یه بار از مباحثی که خوندی آزمون بگیر. این کار بهت کمک می کنه که از بانک اطلاعاتت با خبر بشی و مشکلات احتمالی رو سریعا حل کنی.
نتایج رو جدی بگیر:نتایج آزمونت رو بررسی کن مخصوصا وقتی یه آزمون داره بهت می گه در فلان درس یا مبحث ضعیفی! خلاصه سعی کن صدای آزمونت رو بشنوی چون می تونه توی فرایند برنامه ریزی و مطالعه دروس موثر باشه.