تست برتر سه شنبه 30 تیر 1394 12:26 ب.ظ نظرات ()
روش حذفی
یکی از هنر هایی که باید دانش آموزان در مقطع پیش دانشگاهی کسب کنند، هنر تست زنی است.
تست در حال حاضر وسیله ای است برای ارزشیابی کلیه ی اطلاعات چند ساله متوسطه و پیش دانشگاهی.
متاسفانه از آنجایی که دانش آموزان در جریان دوران مدرسه تنها بابت امتحانات مدرسه ای آماده می شوند و این قضیه تا سال پیش دانشگاهی بر جو مدارس ما حاکم است، نمی توانند در سال پیش دانشگاهی به یکباره تست زنی را در خود ایجاد کرده و آن را تقویت کنند.
بنابراین نتیجه ی دلخواه برایشان حاصل نمی شودو و از آنجایی که متخصصان هر درس اعتقاد دارند که کار نیکو کردن از پر کردن است و تست زنی زمانی نتیجه می دهد که بتواند به دفعات تکرار شود، ما فنون هایی را جهت تست زنی صحیح و هم چنین مدیریت زمان در تست زنی خواهیم گفت که مطمنا می تواند در روند رشد دانش آموزان عزیز مثمر ثمر باشد.
اولین و مهم ترین موضوع در جریان تست زنی پیدا کردن تست های منتخب است که در روش های یادگیری و مطالعه به اختصار راجع به آن توضیح داده ایم.
روش حذفی(1/2،1/2، ویا روش پوچ کردن)
این روش یکی از روش های مرسوم در تست زنی است. در این روش ما چهار گزینه داریم که باید بتوانیم از این چهار گزینه، گزینه ی اصلی را خارج کنیم. در مرحله ی اول باید بتوانیم حتما 2 گزینه را که کاملا غلط است پوچ کنیم. پوچ کردن دو گزینه از چهار گزینه در صورت امکان 2 صورت امکان دارد:
1.مطلب تست مورد نظر را خوب خوانده و به آن اشراف داشته باشیم.
2.بتوانیم مقایسه ی بین نکته ی صحیح و غلط تست مورد نظر را به خوبی انجام دهیم. حال در صورتی که توانستیم 2 گزینه را پوچ کنیم ، دو گزینه باقی می ماند که تمام مشکل دانش آموزان بر سر انتخاب این دو گزینه است. بیشتر این عزیزان معتقدند که ما دقیقا گزینه غلط را انتخاب می کنیم.
در حالی که این اعتقاد زمانی درست است که شما دقیقا از راه صحیح وارد شده و بخواهید موضوع را حل نمایید. اما اولا ما می بینیم که غالبا عزیزان گزینه ی صحیح خود را با شک 50 درصدی پیدا نمی کنند، بلکه از بین 3 گزینه می خواهند گزینه صحیح را بیابند که این کار کاملا اشتباه است.
در این فرایند دانش آموزان عزیز باید توجه کنند که باید بتوانند از جمیع تست هایی که در مراحل مختلف یادگیری تجربه می کنند، تست های منتخب و برگزیده را مشخص کنند. همانطوری که گفتیم تست های منتخب تست هایی هستند که دارای سه ویژگی زیر می باشند:
1.سطح دشواری آن ها بالاتر از بقیه تست ها است.
2.در کلیه آزمون هایی که دانش آموزان می دهند تکرار می شوند(مثلا آزمون های مدرسه ای ، آزمون های جامع ، آزمون های کشوری، آزمون های سنحش و ...)
3. در تمامی کلاس ها اساتید خیلی بر این دسته از تست ها تاکید دارند که این تاکید بر اساس تجربه و تخصص این اساتید بوده و همچنین با در نظر گرفتن بودجه بندی کنکور در سال گذشته اتفاق می افتد.
در همین راستا شعاری که تیم تست برتر دارد این است که:

اگر 300 تست جدید را 1 بار بزنید عملا ارزشی ندارد شاید 20 درصد این 300 تست در خاطرتان بماند.

                                                                           و

اگر از این 300 تست، 60 تست منتخب جدا کرده و آن را 5 بار بزنید بالای 80 درصد این 60 تست در خاطرتان می ماند.


و ثانیا انرژی ها وقدرت خود را نمی شناسند.
حال این انرژی چیست؟روان شناسان معتقدند که ضمیر ناهشیار یا همان ناخودآگاه، حضوری است که همیشه در کنار ما قرار دارد و باید آن را دیده و به آن اعتماد کنیم. پس به ضمیر ناخود آگاهتان اعتماد کنید.
در همین جهت زمانی بین دو گزینه بناست که یکی را انتخاب کنید و به اولین شک خود اعتماد کنید زیرا این همان چیزی است که ناخودآگاهی که شاهد درس خواندن تان بوده به آن اعتقاد دارد و شما هم به آن اعتماد کنید.