تست برتر پنجشنبه 8 مرداد 1394 06:09 ب.ظ نظرات ()


رئیس موسسه آموزش عالی دارالفنون گفت: با توجه به وضعیت کشاورزی و وجود بحران آب در قزوین، تاسیس رشته کشاورزی خاص محصولات استان قزوین ضروری است.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین، محمد حسین سرداغی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز برگزار شد، گفت: موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی زمانی در کشور ایجاد شدند که تعداد دانشجویان و متقاضیان دانشگاه بیش از صندلی‌های خالی بود و دولت به تنهایی نمی‌توانست برای این تعداد دانشجو زمینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را ایجاد کند.

وی افزود: در دوره‌ای که موسسات عالی غیرانتفاعی وجود نداشتند برخی متقاضیان که موفق به ورود به دانشگاه نشده بودند برای ادامه تحصیل به کشورهای همسایه نظیرعراق و ایروان سفر می‌کردند که تحصیل در این مناطق برخی اوقات با مشکلات مالی،‌ اقتصادی، سیاسی و اخلاقی همراه بود.

رئیس موسسه آموزش عالی دارالفنون خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی به منظور کمک به دولت ایجاد شده است که شایسته است قوانین خاص خود را داشته باشند این در حالی است که هر چند سال با تغییر دولت تمام قوانین مربوط به این موسسات تغییر پیدا می‌کند که این امر جای تامل دارد.

وی اظهار کرد: یکی از قوانینی که یا تغییر دولت دستخوش تغییر می‌شود تعداد ساعات کلاس برای دانشجویان است، ‌با توجه به بالا بودن ضریب یادگیری در آموزش چهره به چهره در موسسات آموزش عالی نیاز است که دانشجویان ساعات بیشتری را در کلاس‌ها بگذرند این در حالی است که در برخی موارد تعداد ساعات کلاس در این موسسات با دانشگاه‌های پیام نور که اغلب غیرحضوری است تنظیم می‌شود.

سرداغی یادآور شد: مزیت موسسات آموزش عالی نسبت به دیگر موسسات بومی بودن آن است که در این دانشگاه در انتخاب اساتید و دانشجوهای تاکید ویژه بر بومی بودن شده است چراکه در صورتی که استاد و دانشجو بومی باشد در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود و همچنین دیگر جهت اقامت و خوابگاه و ایاب و ذهاب مشکلات ایجاد نمی‌شود.

وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته موسسات آموزشی عالی بسیاری در کشور ایجاد شده است که اغلب دچار مشکل زمین هستند،‌ دولت باید هنگام مجوز ‌زمین را نیز در اختیار موسسات قرار دهند البته هم اکنون با توجه به بحران کمبود دانشجو اهدای مجوز به این موسسات ممنوع شده است.

رئیس موسسه آموزش عالی دارالفنون تصریح کرد: بحران کمبود دانشجو تا سال 96 در کشور وجود دارد و بعد از آن دوباره متقاضیان ورود به دانشگاه افزایش پیدا می‌کنند،‌ این کمبود دانشجو نیز از پذیرش دانشجو بدون کنکور در دانشگاه آزاد نشات می‌گیرد که اغلب دانشگاه‌ها بدون داشتن هیئت علمی برتر اقدام به این کار می‌کنند.

وی تصریح کرد:‌ موسسه آموزش عالی دارالفنون در قزوین سعی دارد رشته‌های تخصصی در استان قزوین وارد کند که زمینه‌ساز پیشرفت استان باشد که در این زمینه پیشنهاداتی ارائه شده است که در دست بررسی است.

سرداغی یادآور شد: با توجه به بحران کشاورزی و کم آبی و توجه به اینکه استان قزوین یکی از تولیدکنندگان برتر در کشور است این مرکز سعی دارد رشته کشاورزی تخصصی در زمینه تولید پسته و سایر محصولات کشاورزی ایجاد کند که با توجه به فنی و مهندسی بودن این مرکز در حال حاضر برای ایجاد این رشته دچار مشکلات فراوانی هستیم که همت مسئولان را برای حل این مشکل می‌طلبد.

تاسیس ساختمان اصلی دارالفنون با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد ریال

رحیم خراسانی‌پور معاون آموزشی و پژوهشی موسسه عالی دارالفنون نیز در ادامه این مراسم تصریح کرد: این موسسه پس از دریافت مجوز فعالیت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از سال87 با جذب بیش از 200 دانشجو در سه رشته کاردانی ناپیوسته آغاز به فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی کرده است که هم اکنون پس از گذشت شش سال از فعالیت خود، با دارا بودن حدود 4000 دانشجو در مقاطع کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد در 38 رشته –مقطع تحصیلی فعالیت دارد.

وی ادامه داد: وزارت علوم دانشگاه و موسسات غیردولتی را در 5 سطح طبقه‌بندی می‌کند که این موسسه در سطح 2 قرار گرفته است که در آینده با توسعه مرکز طبق قوانین وزارت علوم به سطح یک می‌رسیم که در همین راستا ساختمان جدید موسسه در زمینی به متراژ 4500 متر مربع تاسیس می‌شود.

خراسانی‌پور اظهار کرد: موسسه عالی دارالفنون در حال حاضر در 2 ساختمان مجزا فعالیت می‌کند که در آینده ساختمان اصلی در 6 طبقه احداث می‌شود که آزمایشگاه،‌ کارگاه،‌ آتلیه،‌ کلاس‌های آموزشی و کادر اداری یا اعتباری بالغ بر 7 میلیارد تومان تاسیس می‌شود که در این میان استانداری حدود 3 میلیارد تومان را به صورت وام در اختیار این موسسه قرار می‌دهد.

وی گفت: در سال جاری وزارت علوم افزایش شهریه موسسات عالی را 25 درصد اعلام کرد که این مرکز با توافق هیئت امنا برای ترغیب دانشجویان میزان افزایش شهریه را 15 درصد اعلام کرده است که از اعلام کشوری پایین‌تر است و دانشجویان برای پرداخت آن می‌توانند از تسهیلات دانشگاه استفاده کنند که در مقطع کارشناسی 350 هزار تومان و در مقطع کارشناسی ارشد یک میلیون و 150 هزار تومان به دانشجوها ارائه می‌شود.

معاون آموزشی و پژوهشی موسسه عالی دارالفنون یادآور شد: موسسه عالی دارالفنون سعی دارد در رشته‌هایی که در کشور کاربردی است و جذب در بازار اشتغال آن آسان است دانشجو جذب می‌کند که برخی از این رشته‌ها عبارت است از رشته‌های برق،‌ عمران،‌ نقشه‌کشی، گرافیک و مکانیک است که مجهزترین کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها برای دانشجویان ایجاد شده است.

خراسانی‌پور خاطرنشان کرد: موسسه آموزش عالی دارالفنون به علت برگزاری نمایشگاه‌های مختلف وهمایش‌های متفاوت و مسابقات فرهنگی به عنوان در بین تمام موسسات غیرانتفاعی منطقه 4 کشور از بین 50 موسسه به عنوان دبیرخانه برگزاری همایش‌های معاونان فرهنگی کشورانتخاب شد که این همایش 25 مرداد ماه در قزوین برگزار می‌شود.