تست برتر پنجشنبه 8 مرداد 1394 06:12 ب.ظ نظرات ()

زاهدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با پی گیری های صورت گرفته و موافقت شورای گسترش دانشگاه ها، مجوز پذیرش دستیار تخصصی قلب و عروق برای این دانشگاه صادر شد.

 محمودرضا میری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اخذ این مجوز افق جدیدی در نظام بهداشت و درمان استان گشوده خواهد شد به طوری که پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و عروقی، تکمیل چرخه تشخیص و درمان این دسته از بیماری ها از مهمترین نتایج آن به حساب می آید.
وی اظهار داشت: هدف اساسی نظام بهداشت و درمان ارتقا پایدار سلامت از طریق پیشگیری از بروز بیماری ها و پاسخگویی به نیازهای درمانی مردم است.

وی گفت: متاسفانه امروزه با تغییر سبک زندگی انسان ها با پدیده گذار اپیدمیولوژیک مواجه هستیم که بر این اساس چهره بیماری ها از عفونی و واگیردار به مزمن غیرواگیر از جمله قلبی و عروقی تغییر پیدا کرده است.

وی با اشاره به موفقیت طرح تحول سلامت گفت: اجرای این طرح کمک شایانی به فراهم شدن بستر تجهیزاتی و زیرساختی برای اخذ مجوز تربیت دستیار تخصصی قلب و عروق در زاهدان کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نتیجه نهایی این گونه اقدامات را بهبود کمی و کیفی خدمات ارائه شده به مردم دانست و گفت: هم اینک دستگاه های پیشرفته اکو کاردیو گرافی و تست ورزش در بیمارستان فوق تخصصی علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان در حال نصب و راه اندازی است.

میری ادامه داد: با راه اندازی این دستگاه ها در کنار سایر تجهیزات و امکانات، مجموعه متنوع و کاملی از تجهیزات و خدمات تشخیصی قلب و عروق شامل بخش آنژیو گرافی، مراقبت های ویژه قلبی و فوق تخصصی جراحی قلب و عروق در اختیار مردم استان قرار می گیرد.

وی وجود تجهیزات و امکانات مناسب و نیروی انسانی متخصص در حوزه بهداشت و درمان را از مهمترین نیازهای استان برشمرد و گفت: تجهیزات و امکانات تخصصی با تامین اعتبارات لازم قابل تهیه است به طوری که سال گذشته اقدامات ارزشمندی برای تامین زیرساخت های حوزه بیماری های قلب و عروق انجام شده اما تربیت نیروی انسانی فرآیندی زمان بر، طولانی و در عین حال پرهزینه است.

وی با تاکید بر ضرورت تامین نیروی انسانی متخصص پایدار در حوزه بهداشت و درمان افزود: تربیت نیروی تخصصی بومی از برنامه های اساسی نظام بهداشت و درمان به حساب می آید زیرا یکی از مهمترین مشکلات استان در حوزه بهداشت و درمان تقاضاهای متعدد انتقال نیروی انسانی از شهرستان های جنوبی به مرکز یا خارج از استان است.

وی تصریح کرد: برای رفع این معضل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به دنبال افزایش ظرفیت تربیت و جذب نیروهای بومی است تا بیش از پیش زمینه برای ماندگاری نیروهای انسانی متخصص فراهم شود.

وی گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته قسمت عمده ای از ظرفیت پذیرش در رشته تخصصی قلب و عروق به داوطلبان بومی سیستان و بلوچستان تعلق خواهد گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به شهروندان 2 کشور افغانستان و پاکستان که به اشکال متعدد در استان به دریافت خدمات سلامت نیاز پیدا می کنند را از وظایف نظام بهداشت و درمان ذکر کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران به دلایل انسانی و حرفه ای خود را در قبال سلامت انسان هایی که در آن سوی مرز هم زندگی می کنند مسوول می داند.

دکتر میری تصریح کرد: راه اندازی مقطع دستیاری تخصصی قلب و عروق امکان پاسخگویی به نیازهای درمانی شهروندان کشورهای منطقه در قالب برنامه توریسم درمانی را افزایش و بسته مناسب برای تربیت دستیار تخصصی مورد نیاز این کشورها را نیز ایجاد می کند.