تست برتر پنجشنبه 8 مرداد 1394 09:45 ب.ظ نظرات ()

قسمت اول:شنوایی شناسی

معرفی:

اگر به یاری تو یك ناشنوا با دنیای آواها و نغمه‌ها آشنا شود، چه احساسی خواهی داشت؟ آیا فكری نمی‌كنی كه این لذت بزرگتر از همه لذت‌ها است؟ لذت این كه یك ناشنوا با لبخندی شیرین به تو بگوید كه به یاری علم،‌اندیشه و دست‌های پرمحبتت، برای اولین بار نغمه‌ پرندگان را شنیده است؟این لذتی است كه بسیاری از شنوایی شناسان با آن آشنا هستند. البته تجویز سمعك مناسب به ناشنوایان و كم‌شنوایان و ارائه آموزش‌های لازم برای چگونگی استفاده از آن، تنها یكی از زمینه‌های فعالیت متخصص شنوایی‌شناسی است. چرا كه رشته شنوایی‌شناسی دارای ابعاد بسیاری است و در نتیجه زمینه‌های فعالیت آن نیز متعدد می‌باشد.

رشته‌ شنوایی‌شناسی‌ دارای‌ چهار حیطه‌ اصلی‌ است‌ كه‌ عبارتند از:
1ـ ارزیابی‌ و تشخیص‌ اختلالات‌ شنوایی‌ و تعادل‌ 2ـ پیشگیری‌ و حفاظت‌ شنوایی‌، كه‌ به‌ بررسی‌ آلودگی‌های‌ صوتی‌ كارخانجات‌ و مراكز پر سروصدا می‌پردازد و تلاش‌ می‌شود تا خسارت‌های‌ ناشی‌ از آلودگی‌ صوتی‌ به‌ حداقل‌ برسد. 3ـ توانبخشی‌ شنوایی‌، كه‌ شامل‌ ساخت‌ و تجویز انواع‌ قالب‌ گوش‌ و تجویز و ارزیابی‌ وسایل‌ كمك‌ شنوایی‌ مانند سمعك‌ می‌شود. (بر خلاف‌ تصور عامه‌ مردم‌، سمعك،‌ یك‌ بلندگو نیست‌ كه‌ بتوان‌ آن‌ را از داروخانه‌ یا مركز دیگری‌ خریداری‌ كرد و استفاده‌ نمود بلكه‌ یك‌ شنوایی‌شناس‌ باید با استفاده‌ از اطلاعات‌ علمی‌ خود و با توجه‌ به‌ مقدار شنوایی‌ فرد كم‌ شنوا، سمعك‌ را برای‌ گوش‌ او تنظیم‌ كند.) 4ـ آموزش‌ به افراد كم‌ شنوا و ناشنوا، كه‌ در این‌ حیطه‌ شنوایی‌شناس‌ به‌ فرد كم‌ شنوا طرز استفاده‌ از سمعك‌ را آموزش‌ داده‌ و او را با اصوات‌ مختلف‌ آشنا می‌سازد و به‌ ناشنوا لب‌ خوانی‌ و گفتارخوانی‌ را آموزش‌ می‌دهد.
 
            
توانایی های لازم
دقت‌، لازمه‌ رشته‌ شنوایی‌شناسی‌ است‌. چرا كه‌ اگر یك‌ شنوایی‌شناس‌، آزمایش‌های‌ مورد نیاز را به دقت‌ انجام‌ ندهد، حتی‌ می‌تواند باعث‌ یك‌ عمل‌ جراحی‌ بی‌دلیل‌ شود. همچنین‌ دانشجوی‌ شنوایی‌شناسی‌ باید به‌ علم‌ فیزیك‌ علاقه‌مند باشد و به‌ علوم‌ تشریح‌ و فیزیولوژی‌ به‌ ویژه‌ در زمینه‌ شنوایی‌ احاطه‌ داشته‌ باشد.
درآمد و بازارکار رشته شنوایی شناسی
یك‌ پزشك‌ با معاینه‌ سطحی‌ گوش‌ بیمار، تنها می‌تواند، سطح‌ پرده‌ گوش‌ را بررسی‌ كند اما ورای‌ پرده‌ را نمی‌تواند ببیند؛ یعنی‌ برای‌ اطلاع‌ از وضعیت‌ گوش‌ میانی‌، گوش‌ داخلی‌، عصب‌ و مراكز شنوایی‌ مركزی‌ باید از ابزارهای‌ شنوایی‌شناسی‌ و متخصصان‌ این‌ رشته‌ كمك‌ بگیرد. فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند جذب‌ بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های‌ گوش‌ و حلق‌ و بینی‌ شده‌ یا به‌ طور شخصی‌ همراه‌ با پزشك‌ گوش‌ و حلق‌ و بینی‌ كلینیك‌ شنوایی‌شناسی‌ دایر كنند. اجرای‌ برنامه‌ حفاظت‌ شنوایی‌ در یك‌ كارخانه‌ كه‌ سروصدای‌ آن‌ بیش‌ از حد مجاز است‌، نیاز به‌ همكاری‌ متخصصان‌ شنوایی‌شناس‌، پزشكان‌، كارشناسان‌ بهداشت‌ صنعتی‌ و مهندسین‌ اكوستیك‌ دارد. در كل‌ می‌توان‌ گفت‌ كه‌ بازار كار فارغ‌التحصیل‌ شنوایی‌شناسی‌ بخصوص‌ در شهرهای‌ كوچك‌ خوب‌ است‌.
مقاطع تحصیلی
این رشته در ایران در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری به صورت متمرکز و فقط از طریق کنکور دانشجو می پذیرد
دروس رشته شنوایی شناسی
دروس و ترم بندی رشته شنوایی شناسی:http://sbmu.ac.ir/?siteid=241&pageid=3929
دانشگاه های دارای رشته شنوایی شناسی:
دانشگاه شهید بهشتی تهران-علوم پزشکی همدان-علوم پزشکی ایران-علوم پزشکی اصفهان-علوم پزشکی بابل-علوم پزشکی جندی شاپور اهواز-علوم پزشکی زاهدان-علوم پزشکی اراک
واحد های پردیس خودگردان و آزاد فاقد رشته شنوایی سنجی هستند
ظرفیت رشته شنوایی سنجی:
ظرفیت این رشته در سال نود و سه 148 نفر بوده که 6 نفر ان مخصوص بومی زاهدان هستش
حداکثر رتبه لازم برای قبولی در رشته شنوایی شناسی(بر اساس کنکور 93)
 منطقه 1:اطلاعی در دست نیست
منطقه 2:اراک:حدود 12 هزار       زاهدان:حدود 16 هزار
منطقه 3:اطلاعی در دست نیست