تست برتر پنجشنبه 8 مرداد 1394 10:10 ب.ظ نظرات ()
قسمت نهم : بینایی سنجی

معرفی

بینایی‌ سنجی‌ علم‌ مراقبت‌های‌ بینایی‌ است‌ و كارشناسان‌ این‌ رشته‌ به‌ عنوان‌ مراقبین‌ بهداشت‌ چشم‌ مسئولیت‌ حفظ‌ و سلامت‌ بینایی‌ را بر عهده‌ دارند.سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌ بینایی‌ سنجی‌ را مراقبت‌ از بینایی‌ می‌داند. به‌ این‌ معنا كه‌ یك‌ بیمار چشم‌ در آغاز باید توسط‌ یك‌ بینایی‌ سنج‌ معاینه‌ شود تا اگر دچار عیوب‌ انكساری‌ و اختلالات‌ دید دو چشمی‌ انحرافات‌ عضلانی‌ انكسار چشم‌ و مواردی‌ از این‌ قبیل‌ بود توسط‌ متخصص‌ بینایی‌ سنج‌ معاینه‌ گردد و در غیر این‌ صورت‌ به‌ پزشك‌ متخصص‌ ارجاع‌ داده‌ می‌شود.

تشخیص‌ و تصحیح‌ عیوب‌ انكساری‌ (نزدیك‌ بینی‌، دوربینی‌ و آستیگماتیسم‌) با تجویز عدسی‌های‌ مناسب‌ مانند عدسی‌های‌ عینك‌ یا لنزهای‌ عكاسی‌ ،تشخیص‌ و تصحیح‌ اختلالات‌ دید دو چشمی‌ و تنبلی‌ چشم‌، تعیین‌ بهداشت‌ عمومی‌ چشم‌ و بهداشت‌ بینایی‌ در محیط‌های‌ كار و تحصیل‌ و دادن‌ آموزش‌ لازم‌ در این‌ زمینه‌ بر عهده‌ بینایی‌ سنج‌ است‌.تهیه‌ و تجویز وسایل‌ كمك‌ بینایی‌ مانند اكولرهای‌ ساده‌ و مركب‌، سیستم‌های‌ تلسكوپیك‌ و تلویزیون‌های‌ مدار بسته‌ برای‌ نیمه‌ بینایان‌ و اندازه‌گیری‌ میدان‌ بینایی‌ در تخصص‌ فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌باشد.

دو رشته‌ چشم‌ پزشكی‌ و بینایی‌ سنجی‌ در كنار هم‌ قرار دارند این‌ دو رشته‌ در بعضی‌ از مواقع‌ از هم‌ مجزا هستند. مثلاً تعیین‌ نمره‌ عینك‌ یا تصحیح‌ اختلالات‌ دید در تخصص‌ اپتومتریست‌ است‌ و چشم‌ پزشكان‌ در زمینه‌ بیماریهای‌ چشم‌ بخصوص‌ جراحی‌ متبحر هستند.

اپتومتری یا بینایی سنجی علم مراقبت های بینایی است و اپتومتریست یا بینایی سنج به کسی گفته می شود که در رشته اپتومتری در دانشگاه تحصیل نموده و قادر است پس از معاینه و تشخیص به درمان اختلالات بینایی پرداخته و از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک ،‌ لنزهای تماسی و انجام یکسری تمرینات  و ورزشهای چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم به کارایی بیشتر سیستم بینایی شما کمک نماید علاوه بر این اپتومتریست ها از چشم و ساختمانهای ضمیمه آن مانند سیستم اشکی و پلک ها معاینه بعمل می آورند و در صورت وجود هر گونه اختلال یا بیماری که نیازمند درمان طبی باشد بیماران را به سایر پزشکان ارجاع می نمایند همچنین اپتومتریست ها کار عرضه و فروش وسایلی را که تجویز می کنند ( عینک و لنز ) بر عهده دارند ( اپتومتریست ها تنها گروهی هستند که کار ساخت عینک را در دانشگاه فرا می گیرند )

توانایی های لازم

یك‌ بینایی‌ سنج‌ باید به‌ درس‌ فیزیك‌ مسلط‌ بوده‌ و بخصوص‌ به‌ فیزیك‌ نور علاقمند باشد و در طول‌ دبیرستان‌ درسهای‌ ریاضی‌ و زیست‌شناسی‌ را بخوبی‌ فرا گرفته‌ باشد. از نظر جسمانی‌ نیز لازم‌ است‌ كه‌ از چشم‌ها و دست‌ هایی‌ سالم‌ برخوردار باشد. 

موقعیت شغلی و بازارکار و درآمد رشته بینایی سنجی

 مردم‌ اگر قابلیت‌های‌ یك‌ بینایی‌ سنج‌ را بدانند، متوجه‌ می‌شوند كه‌ در بسیاری‌ از مواقع‌ به‌ جای‌ مراجعه‌ به‌ چشم‌ پزشك‌ باید به‌ بینایی‌ سنج‌ مراجعه‌ كنند. چون‌ بیشتر مردم‌ برای‌ عیوب‌ انكساری‌، تنبلی‌ یا انحرافات‌ چشم‌ به‌ چشم‌ پزشك‌ مراجعه‌ می‌كنند و تمامی‌ این‌ موارد در حیطه‌ كار یك‌ بینایی‌ سنج‌ است‌ مثلاً برای‌ درمان‌ انحرافات‌ چشم‌ 5 روش‌ وجود دارد كه‌ 4 روش‌ در حیطه‌ كار اپتومتریست‌ و یك‌ روش‌ در حیطه‌ كار چشم‌ پزشك‌ است‌.

فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ علاوه‌ بر این‌ كه‌ می‌توانند بطور مستقل‌ مطب‌ باز كنند و در زمینه‌ تخصص‌ خود فعالیت‌ كنند تنها افرادی‌ هستند كه‌ در زمینه‌ ارائه‌ عینك‌های‌ مربوط‌ به‌ عیوب‌ انكساری‌ به‌ طور علمی‌ و دانشگاهی‌ تخصص‌ دیده‌اند از دیگر فعالیتهای‌ یك‌ بینایی‌ سنج‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ كرد. مشاوره‌ در مورد بهداشت‌ چشم‌ و مشكلات‌ بینایی‌ در محیط‌های‌ آموزشی‌، خدماتی‌ و…. سنجش‌ بینایی‌ در سازمانهای‌ مختلف‌، فعالیت‌ در بیمارستانها و درمانگاهها، تأسیس‌ موسسه‌ ساخت‌ و فروش‌ عینك‌ می‌باشد.

مقاطع تحصیلی بینایی سنجی

این رشته در 3 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.در کارشناسی فاقد گرایش خاصی است.رشته‌ بینایی‌ سنجی‌ در دوره‌ فوق‌ لیسانس‌ و دكترا دارای‌ گرایشهای‌ تخصصی‌ مانند ناهنجاریهای‌ دید دو چشمی‌ و تمرینات‌ اپتومتریك‌، وسایل‌ كمك‌ بینایی‌ و تجویز لنزهای‌ نامرئی‌ است‌.

 

              

دروس رشته بینایی سنجی

فیزیولوژی عمومی-فیزیک نور-تشریح عمومی اعصاب-شیمی عمومی-فیزیولوژی اعصاب-بیوشیمی عمومی-تشریح بافت چشم-آسیب شناسی عمومی-آمار حیاتی-تاریخچه اپتومتری-اپتیک هندسی و فیزیک-روانشناسی عمومی-فیزیولوژی چشم-مقدمات اپتومتری-ابزراسیون-میکروب شناسی-لابراتور اپتیک-اپتومتری نظری و عملی-داروشناسی-فیزیولوژی اپتیک-کمک های اولیه-آسیب چشم-مکانسیم دید دوچشمی-علائم چشمی در بعضی بیماری ها-اورژانس های چشمی-اپتومتری کودکان-درمان انومالیهای دو چشمی-عدسی های تماسی-ژنتیک-بینایی محیطی-اپتومتری افراد مسن و کم بینا-اپتومتری مشاغل و بهداشت چشم-اپتومتری پیشرفته-انالیز و مشاهدات کلینیکی-کاراموزی

دانشگاه های دارای رشته بینایی سنجی

دولتی:شهید بهشتی تهران-علوم پزشکی ایران-علوم پزشکی مشهد-علوم پزشکی زاهدان

پردیس خودگردان:علوم پزشکی زاهدان

واحد های آزاد فاقد رشته بینایی سنجی هستند.

ظرفیت رشته بینایی سنجی

ظرفیت این رشته طبق دفترچه سال نود و سه در دانشگاه های دولتی 86 نفر بوده که 2 نفر ان مخصوص مناطق محروم است.ظرفیت رشته در پردیس زاهدان هم 6 نفر است.

حداکثر رتبه قبولی بینایی سنجی(سهمیه عادی)

دولتی

منطقه 1:مشهد:2500             منطقه 2:علوم پزشکی مشهد:3800    منطقه 3:مشهد::1500

از اخرین رتبه علوم پزشکی زاهدان در مناطق 1و2و3 که قطعا بالاتر از مشهد است اطلاعی در دست نیست

پردیس خودگردان

علوم پزشکی زاهدان

منطقه یک:4500                       منطقه دو:8000                منطقه سه:6200