تست برتر پنجشنبه 8 مرداد 1394 10:20 ب.ظ نظرات ()

قسمت دوازدهم :کارشناسی پیوسته ی اتاق عمل

مقدمه

 گسترش مراکز بیمارستانی دارای اتاق عمل جراحی و نیاز روزافزون به افراد کاردان برای اداره اتاق‌های عمل جراحی، بیانگر نیاز جامعه به تکنسین اتاق عمل است. افرادی که می‌توانند درمسائل فنی، پزشکان جراح را یاری دهند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در اتاق عمل به جراحان کمک‌های لازم فنی را ارائه دهند. همچنین این دسته از متخصصان می‌توانند وسائل جراحی و استریل را جهت استفاده آماده نمایند و اداره اتاق عمل را به عهده گیرند.

رشته کارشناسی پیوسته اتاق عمل شاخه ای از علوم پزشکی است که طی این دوره دانشجویان با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین جراحی در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و مراقبت و کمک به اداره بیمار را قبل، حین و بعد عمل می آموزند . دانش آموختگان این رشته عضوی از تیم بهداشتی درمان خواهند بود که به عنوان بخشی از تیم جراحی برای کمک به اجرای یک عمل جراحی با نتایج مطلوب در بخشهای اتاق عمل بیمارستان ، بخش های مداخله تشخیصی – درمانی و مراکز مراقبتی سیار ایفای نقش می نمایند.

توانایی های لازم

یک تکنولوژیست اتاق عمل باید نگرشی مراقبتی نسبت به بیمار و دیگر اعضای تیم های جراحی و محیط داشته باشد. وی باید قادر باشد به سرعت و به دقت و با توجه به جزئیات کار کند و در شرایط اورژانسی و پر استرس اتاق عمل احساس مسئولیت شدید و شخصیت با ثبات داشته باشد.

از آنجا که کار دراتاق عمل نیاز به ایستادن برای مدت زمان طولانی و توانایی برای جا به جا کردن اشیا سنگین دارد فرد باید توانایی جسمی لازم را داشته باشد.

مقاطع تحصیلی رشته اتاق عمل

این رشته در ایران ابتدا در مقطع کاردانی ارائه میشد ولی امروزه در مقطع کارشناسی پیوسته ارائه میشود یک کارشناس اتاق عمل میتواند در رشته های زیر در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد:

مهندسی پزشکی(بیوالکتریک)، مهندسی پزشکی(زیست مواد)،اپیدمیولوژی،ارزیابی فناوری سلامت،اقتصادبهداشت،انفورماتیک پزشکی،ارگونومی،آمار زیستی،آموزش بهداشت،پرستاری مراقبت های ویژه،تکنولوژی گردش خون،علوم تشریحی,علوم تغذیه،نانوتکنولوژی پزشکی و...

 

بازارکار و درآمد رشته اتاق عمل

اغلب تکنولوژیست های اتاق عمل در بیمارستان ها و مراکز مراقبتی سیار استخدام میشوند. اگرچه بیمارستان ها اولین استخدام کننده این گروه میباشند اما انتظار میرود استخدام آنها در مراکز مراقبتی سیار،مراکز مراقبتی سرپایی و مطب پزشکان افزایش یابد.

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد تکنسین های اتاق عمل در کشور در دسترس نمی باشد. آن گروه از تکنسین هایی که در بخش دولتی فعالیت می کنند، مطابق با قوانین حقوقی حاکم بر آن درآمد دارند. در بخش خصوصی درآمد این متخصصان متفاوت بوده و به میزان تجربه، تحصیلات، تخصص، مهارت و توانمندی های آنها بستگی دارد.

 

دروس اختصاصی رشته اتاق عمل

تشریح ،فیزیولوژی،شیمی آلی و بیوشیمی،میکروب شناسی و انگل شناسی،تکنیک اتاق عمل عمومی، فن پرستاری، بهداشت فردی و همگانی،داروشناسی عمومی و تخصصی، جراحی عمومی و تخصصی، اصطلاحات پزشکی و اصطلاحات رایج در اتاق عمل، کارآموزی عمومی، جراحی زنان و زایمان، بیماری‌های داخلی، آسیب‌شناسی، فیزیک پزشکی و کاربرد آن در اتاق عمل، خون‌شناسی و انتقال خون، بیهوشی، روش‌های احیاء قلبی و ریوی، روانشناسی، کارآموزی در عرصه.

دانشگاه های دارای رشته اتاق عمل

دانشگاه های علوم پزشکی به شرح زیر:

اراک،ارومیه،اردبیل،اصفهان،البرز،ایران،ایلام،بابل،بندرعباس،بوشهر،بیرجند،تبریز،تهران،جهرم،جندی شاپور اهواز،بجنورد،رفسنجان،زابل،زاهدان،زنجان،سبزوار،سمنان،شهیدبهشتی،شیراز،فسا،قزوین،قم،کاشان،کردستان،کرمان،کرمانشاه

،گلستان،گناباد،گیلان،لرستان،مازندران،مشهد،همدان،یاسوج، یزد، تربت حیدریه،خمین،گراش(فارس)،ایرانشهر،نیشابور،لارستان،بهبهان،جیرفت،دزفول،آبادان،ساوه،مراغه،شوشتر، دانشگاه شاهد,بقیه الله،ارتش

ظرفیت رشته اتاق عمل

در سال 93 ظرفیت رشته اتاق عمل حدود 1300 نفر بوده است.

حداکثر رتبه قبولی در رشته اتاق عمل

پراکندگی رتبه ها بسیار زیاد است !

منطقه 1 : 13000

منطقه 2 : 25000

منطقه 3 : 23000