تبلیغات
تست برتر - مطالب تیر 1394
منوی اصلی
تست برتر
کنکور را قورت بده!!!
 • تست برتر سه شنبه 30 تیر 1394 06:44 ب.ظ نظرات ()
  در بیست و یک سالگی در تجارت شکست خورد.
  در بیست و دو سالگی در رقابت های انتخاباتی مجلس ناموفق ماند.
  در بیست و چهار سالگی بار دیگر در تجارت شکست خورد.
  در بیست و شش سالگی همسر محبوبش را از دست داد.
  در سی و چهار سالگی در رقابت های انتخاباتی کنگره شکست خورد.
  در چهل و پنج سالگی خواست سناتور شود اما نتوانست.
  در چهل و هفت سالگی می خواست معاون رئیس جمهور شود اما نتوانست.
  در پنجاه و دو سالگی به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد.
                                                                                                 نام این شخص آبراهام لینکن بود.


                                                                         
  آخرین ویرایش: سه شنبه 30 تیر 1394 08:59 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر سه شنبه 30 تیر 1394 01:01 ب.ظ نظرات ()
  دکتر جون سلام!
  هر کی میخواد دکتر،داروساز یا دندانپزشک بشه- از سال دوم تا چهارم -باید این مقاله رو خوب بخونه و بهش عمل کنه!

  درس زیست شناسی مهمترین درس کنکور رشته تجربی از لحاظ ضریب هست.طبق آمار سازمان سنجش درج شده در نشریه پیک سنجش،اگر داوطلبی ده درصد در درس زیست از داوطلب دیگری بالاتر باشد،اما در همه درس های اختصاصی(فیزیک،شیمی،ریاضی،زمین) از همان داوطلب 5 درصد کمتر زده باشد،در کل نمره و رتبه بهتری کسب خواهد کرد.با این نکته آماری،اهمیت این درس بیشترآشکار گردید.

  میتوان مطالعه زیست شناسی را به چهار مرحله اساسی تقسیم کرد:

  1-مطالعه اولیه
  ابتدا جزوه دبیر خود را با دقت مطالعه کنید.اما همواره به خاطر داشته باشید اگر استاد شما بهترین دبیر ایران باشد(یا الکی مثلا طراح کنکور باشد) باز هم مطالعه فقط جزوه نتیجه بخش نخواهد بود.حتما باید متن کتاب درسی را مو به مو و با دقت فراوان مطالعه نمایید.

  با توجه به تغییرات کتاب زیست شناسی نسبت به سال های قبل،همچنین مفهومی شدن سوالات کنکور که هر سال از سال قبل این امر مشهودتر میشود،این درس از جنبه صرفا حفظی خارج شده وبه درسی حفظی-مفهومی تبدیل گشته است.مثلا شما باید نام تمامی جانوران-باکتری ها- بیماری ها و.... را حفظ باشید اما نحوه طرح سوال به گونه ای کاملا مفهومی خواهد بود که توضیح داده خواهد شد.بنابراین قدم اولیه مطالعه با دقت متن کتاب درسی است.بهتر است نکات زیر را در مطالعه رعایت نمایید که باعث بالابردن کیفیت مطالعه شما خواهد شد:

  1-سعی کنید هر روز 1 تا 2 ساعت به مطالعه این درس اختصاص دهید.

  2-در هر ساعت ابتدا مطلب قبلی را که در روز قبل خوانده اید مرور کنید.

  3-تصاویر،زیر نویس ها و مطالب مربوط به آن ها را خوب و بادقت بررسی نمایید.

  4-فعالیت ها وآزمایشات کتاب درسی بسیار مهم میباشند و از آنها سوالات زیادی در کنکور مطرح شده است.

  5-نام جانداران(جانوران،گیاهان،باکتری ها،قارچ ها ،آغازیان و...)را به خاطر بسپارید و خصوصیات آنها را در کنارشان بنویسید.بهتر است دفترچه یادداشتی مجزا را به این کار اختصاص دهید.

  6-نام دانشمندان مختلف و نتایج پژوهش ها وکشف های آنها را به خاطر بسپارید.

  7-به احتمال بسیار زیاد از مباحث -دودمانه ها،چرخه زندگی قارچ ها،هورمون های گیاهی،حواس جانوران،آزمایشات دی هیبریدی،چرخه ضربان قلب -در آزمون سراسری سوال طرح میشود.

  در بالا متذکر شدیم که اولین پله در بالابردن درصد درس زیست شناسی در آزمون سراسری دانشگاه،خوب خوندن متن کتاب درسی،توجه به اشکال،عکس ها،قید های متن کتاب(مانند، گاهی،بعضی،بسیاری،اغلب و....)است.

  2-تست زدن
  برای تست زدن سعی کنید حتما از منابع کنکور چند سال اخیر استفاده کنید.تست زدن برای جا افتادن مطلب و بیشتر از اون برای اینه که شما بفهمین چقد بی دقت متن کتاب درسی رو خوندین یا بهتر بخوام بگم با دید طراحان کنکور در زمینه طرح تست آشنا بشین.سعی کنید اگر تست تالیفی هم میزنید تست های آسون نباشن.تست خوب، تستی که وادار کنه برای حلش فکر کنید.

  3-مطالعه ثانویه متن کتاب
  بعد از مطالعه اولیه،تست زدن و آگاه شدن به نقاط ضعف وقوت خود،دوباره به سراغ مطالعه متن کتاب درسی برید،اما این دفعه با دقت بیشتر! بهتره که یه دفترچه یادداشت هم کنارتون باشه و نکات مهم و یادداشت برداری کنید.نتیجه گیری هاتون رو حتما در حاشیه کتاب یا دفترچه یادداشت،بنویسید.در مورد نکات شکل های کتاب و زیر نویس هاشون خوب فکر کنید.

  4-با هم خوانی فصول مرتبط
  طبق آمار سازمان سنجش اعلام شده در پیک سنجش،فقط هفت درصد از داوطلبان شرکت در آزمون سراسری دانشگاهها درصد بالای 50 درصد در کنکور میزنن.(مثلا تو کنکور 93،از 650000 نفر شرکت کننده تجربی،45000 نفر زیستو بالای 50 زدن)علت این موضوع طرح شدن سوالات زیست به صورت ترکیبی از کتب سال دوم تا چهارم است.مثلا فرض کنید مبحثی خاص،هم درکتاب سال دوم،هم سوم وهم سال چهارم تکرار شده باشه.طراح کنکور یقینا برای طرح سوال از هر 3 کتاب استفاده میکنه،مثلا گزینه اول رو با توجه به مطالب سال دوم،گزینه بعد رو از سال سوم وگزینه بعد سال چهارم و یک گزینه هم ترکیبی.کسی به این سوال جواب خواهد داد که هر سه کتاب و با هم خونده باشه.

  راه حل:
   کتاب هر سه سال رو میزتون باشه.مباحث مرتبط رو در مرحله چهارم با هم بخونید.یعنی یک مبحث انتخاب شه!از سال دوم شروع تا سال چهارم رو از متن کتاب درسی موبه مو میخونید.

  توجه :درس زیست شناسی به مرورهای زیادی احتیاج داره.تا میتونی این کارو انجام بده!مرور-تست-مرور-تست و....

  حتما تست های سال های اخیر رو حل کنید.حداقل 50 درصد سوالات کنکور از نکات مشابه سال های قبل طرح میشود.(هفته نامه پیک سنجش)
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:41 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر سه شنبه 30 تیر 1394 12:26 ب.ظ نظرات ()
  روش حذفی
  یکی از هنر هایی که باید دانش آموزان در مقطع پیش دانشگاهی کسب کنند، هنر تست زنی است.
  تست در حال حاضر وسیله ای است برای ارزشیابی کلیه ی اطلاعات چند ساله متوسطه و پیش دانشگاهی.
  متاسفانه از آنجایی که دانش آموزان در جریان دوران مدرسه تنها بابت امتحانات مدرسه ای آماده می شوند و این قضیه تا سال پیش دانشگاهی بر جو مدارس ما حاکم است، نمی توانند در سال پیش دانشگاهی به یکباره تست زنی را در خود ایجاد کرده و آن را تقویت کنند.
  بنابراین نتیجه ی دلخواه برایشان حاصل نمی شودو و از آنجایی که متخصصان هر درس اعتقاد دارند که کار نیکو کردن از پر کردن است و تست زنی زمانی نتیجه می دهد که بتواند به دفعات تکرار شود، ما فنون هایی را جهت تست زنی صحیح و هم چنین مدیریت زمان در تست زنی خواهیم گفت که مطمنا می تواند در روند رشد دانش آموزان عزیز مثمر ثمر باشد.
  اولین و مهم ترین موضوع در جریان تست زنی پیدا کردن تست های منتخب است که در روش های یادگیری و مطالعه به اختصار راجع به آن توضیح داده ایم.
  روش حذفی(1/2،1/2، ویا روش پوچ کردن)
  این روش یکی از روش های مرسوم در تست زنی است. در این روش ما چهار گزینه داریم که باید بتوانیم از این چهار گزینه، گزینه ی اصلی را خارج کنیم. در مرحله ی اول باید بتوانیم حتما 2 گزینه را که کاملا غلط است پوچ کنیم. پوچ کردن دو گزینه از چهار گزینه در صورت امکان 2 صورت امکان دارد:
  1.مطلب تست مورد نظر را خوب خوانده و به آن اشراف داشته باشیم.
  2.بتوانیم مقایسه ی بین نکته ی صحیح و غلط تست مورد نظر را به خوبی انجام دهیم. حال در صورتی که توانستیم 2 گزینه را پوچ کنیم ، دو گزینه باقی می ماند که تمام مشکل دانش آموزان بر سر انتخاب این دو گزینه است. بیشتر این عزیزان معتقدند که ما دقیقا گزینه غلط را انتخاب می کنیم.
  در حالی که این اعتقاد زمانی درست است که شما دقیقا از راه صحیح وارد شده و بخواهید موضوع را حل نمایید. اما اولا ما می بینیم که غالبا عزیزان گزینه ی صحیح خود را با شک 50 درصدی پیدا نمی کنند، بلکه از بین 3 گزینه می خواهند گزینه صحیح را بیابند که این کار کاملا اشتباه است.
  در این فرایند دانش آموزان عزیز باید توجه کنند که باید بتوانند از جمیع تست هایی که در مراحل مختلف یادگیری تجربه می کنند، تست های منتخب و برگزیده را مشخص کنند. همانطوری که گفتیم تست های منتخب تست هایی هستند که دارای سه ویژگی زیر می باشند:
  1.سطح دشواری آن ها بالاتر از بقیه تست ها است.
  2.در کلیه آزمون هایی که دانش آموزان می دهند تکرار می شوند(مثلا آزمون های مدرسه ای ، آزمون های جامع ، آزمون های کشوری، آزمون های سنحش و ...)
  3. در تمامی کلاس ها اساتید خیلی بر این دسته از تست ها تاکید دارند که این تاکید بر اساس تجربه و تخصص این اساتید بوده و همچنین با در نظر گرفتن بودجه بندی کنکور در سال گذشته اتفاق می افتد.
  در همین راستا شعاری که تیم تست برتر دارد این است که:

  اگر 300 تست جدید را 1 بار بزنید عملا ارزشی ندارد شاید 20 درصد این 300 تست در خاطرتان بماند.

                                                                             و

  اگر از این 300 تست، 60 تست منتخب جدا کرده و آن را 5 بار بزنید بالای 80 درصد این 60 تست در خاطرتان می ماند.


  و ثانیا انرژی ها وقدرت خود را نمی شناسند.
  حال این انرژی چیست؟روان شناسان معتقدند که ضمیر ناهشیار یا همان ناخودآگاه، حضوری است که همیشه در کنار ما قرار دارد و باید آن را دیده و به آن اعتماد کنیم. پس به ضمیر ناخود آگاهتان اعتماد کنید.
  در همین جهت زمانی بین دو گزینه بناست که یکی را انتخاب کنید و به اولین شک خود اعتماد کنید زیرا این همان چیزی است که ناخودآگاهی که شاهد درس خواندن تان بوده به آن اعتقاد دارد و شما هم به آن اعتماد کنید.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر سه شنبه 30 تیر 1394 11:19 ق.ظ نظرات ()
  تحقیقات نشان داده است که هر گاه مطلبی را مطالعه کنید بخشهایی که در ابتدا یا انتها مطلب قرار دارند بیشتر از دیگر بخش ها در خاطر می ماند. بنابراین مدت زمان مطالعه نباید بحدی باشد که مطالب زیادی در بین شرئع و انتهای آن قرار گیرند.بهترین زمان مطالعه 45 دقیقه و 15 دقیقه استراحت است. این زمان طوری تنظیم شده است که سبب می شود نه مطالب زیادی در وسط قرار گیرند که سبب خستگی شما شوند و نه زمان مطالعه آنقدر کوتاه است که از قدرت یادگیری و بخاطر سپاری مغز شما مانند لیوانی است که اگر از آب پر شود فشار بیشتر نه تنها آن را پر نخواهد کرد بلکه مقداری از آب داخل آن را نیز خالی می کند. بنابراین مطالعه برای مدت زمان طولانی و مستمر نه تنها سبب یادگیری بیشتر شما نمی شود بلکه به علت خستگی از کارایی تان کم می کند. مدت زمان 15 دقیقه مغز شما فرصت دارد علاوه بر تجدید قوا ، مطالب خوانده شده را نیز دسته بندی کند و آن ها را برای استفاده ی بعدی طبقه بندی کند. دقت کنید که در این زمان تنها باید استراحت کنید. مرور کردن مطالب و حتی فکر کردن به آنچه که مطالعه کرده اید، نیز سبب خستگی شما می شود. در یک روز بیش تر از 10 ساعت مطالعه نکنید ، زایرا همانطور که ذکر شد فشار زیاد تنها باعث خستگی و کاهش میزان بازده شما خواهد شد.
  حتما دیده اید که زمانی که در وضعیت روحی نامطلوب به سر می برید ، ویا زمانی که خسته هستید قدرت حافظه تان به طور چمشگیری کاهش می یابد. قوای مغزی بستگی شدیدی به وضعیت روحی و بدنی شما دارند. اگر انتظار دارید که به درستی فرا بگیرید حتما باید به اندازه ی کافی بخوانید، خوب تغذیه کنید، و در آسایش روحی زندگی کنید و از مصرف دخانیات مطلقا بپرهیزید.
  •  بر اساس مطالعات بسیاری که در این باره انجام شده ایجاد تداعی های ذهنی در قدرت به خاطر سپاری مطالب بسیار موثر خواهد بود.
  منظور از ایجاد تداعی آن است که بین موضوعی که فرا گرفته می شود و موضوعی دیگر ارتباطی برقرار کنید تا در ذهنتان باقی بماند. مثلا هنگامی که در درس عربی می خوانید که حرف عله «و» ماقبل مکسور به «ی» تبدیل می شود حرف «و» را در نظر آورید که در اثر ضربه علامت کسر ، ماقبل خود که چماقی در دست دارد به «ی» تبدیل شده است. این تداعی ها هر چند مضحک و درو از ذهن بنظر می آیند ، اما بسیار موثرند. تداعی های تصویری بسیار موثر تر از تداعی های گفتاری هستند. سعی کنید ، این تداعی ها را هر چه می توانید بیش تر در یادگیری خود بکار ببرید.پس از چندی می بینیدکه مطالبی که این گونه فراگرفته می شوند ، بسیار موثر تر و بیشتر در حافظه باقی می مانند. از مضحک بودن این تداعی ها نترسید ، هر چند مضحک تر باشند موثر تر خواهد بود.
  ما انشاالله در پست های بعدی تداعی های ذهنی ساخت تیم تست برتر را قرار می دهیم. ولی از آنجایی که تداعی هایی موثر ترند که توسط خود فرد ساخته شوند و در ذهن آنان بیشتر باقی خواهن ماند. در ضمن ما تداعی های زیادی از همه ی دروس داریم ، تداعی هایی مثلا: فرمول ، متن و جداول و ... باعث می شود که ماندگاری بیش تری در ذهن شما داشته باشد و با آمادگی بیش تری در سر جلسه کنکور حاضر شوید.
  از عوامل دیگری که بسیار در یاد سپاری مطالب موثر است ، مرور مطالب است. بر اساس تحقیق انجام شده بهترین زمان مرور پس از مطالعه اول عبارتند از :
  10 دقیقه ➡1 روز➡یک هفته ➡1 ماه ➡4ماه
  مرور مطالب دوباره خواندن آن ها نیست و هر بار مرور نباید بیش از ده تا پانزده دقیقه به طول بینجامد. این مرور ها باعث می شود که مطالب به طور کامل در ذهن شما جایگزین شوند و بدین ترتیب از بخاطر سپاری کامل آن ها مطمئن شوید.
  اگر دروس خاصی را به طور مداوم مطالعه می کنید، استفاده از برنامه هفتگی در هفته بسیار مناسب است. بدین معنی که در تمام هفته ها در درس خاص را در یک روز و ساعت معین مطالعه کنید. استفاده از این روش بخصوص در مورد یادگیری زبان های خارجی بسیار موثر است. زیرا این امر سبب شرطی شدن مغز و فکر شما خواهد شد. و بدین ترتیب بطور ناخود آگاه قابلیت فراگیری و بخاطر سپاری شما افزایش می یابد.
  بالاترین سطح یادگیری عبارت است از سطح ارزیابی و قضاوت. این سطح به مفهوم درک کامل مطالب یاد گرفته شده در موقعیت های دیگر برای کشف قوانین جدید است.سعی کنید مطالب را در این سطح فرا بگیرید، زیرا در این صورت آنجنان تسلطی به مطلب پیدا خواهید کرد که دیگر هیچ گاه امکان فراموش کردن آن وجود نخواهد داشت.
  برای آنکه در کلاس مطالب تدریس شده را بطور کامل فرا بگیرید باید تمام هوش و حواستان به معلم و آنجه که بیان می کند باشد. وضعیت کلی را بخود بگیرید که در گوشه ای کمین کرده است. به دقت مواظب تمام آنچه که در اطرافتان می گذرد باشید. اگر مطالبی را نفهمید باید یادداشت کنید و از معلمتان سوال کنید. هیچگاه بدون فهمیدن کامل مطالب از کلاس بیرون نیایید ، هیچ مطلبی را هر اندازه هم که ساده به نطر می آید کنار نگذارید ، زیرا همین مطالب جزئی گاهی اوقات زمینه طرح سوالات عمیق و مفهومی هستند.
  به باد داشته باشید که شما در آزمون سراسری از تمام جزئیات مندرج در کتابهای درسی مورد پرسش قرار می گیرند نه منحصرا از نکات مهم و برجسته آن ها، بنابراین باید تمام مطالب را بطور کامل فرا بگیرید.
  با توجه مطالبی که در اینجا عنوان شد سعی کنید از حافظه خود به وقت و به درستی استفاده کنید و مطمئن باشید که اگر روش استفاده شما از حافظه درست باشد نتایج رضایت بخش و درخشانی به دست خواهید آورد.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر سه شنبه 30 تیر 1394 11:15 ق.ظ نظرات ()

  1.سعی کنید مطالعات خود را در یک مکان انجام دهید. محیط آشنای یک اطاق و عادت به آن ، به مرور باعث ایجاد خوی آشنا و در نتیجه تمرکز حواس می شود.به طوریکه کم کم نسبت به فضای اطراف بی توجه شده ، فقط در مطالعه خود غوطه ور شوید.
  2.تا آنجا که امکان دارد سعی کنید در محلی که دیگران هم درآنجا حضور دارند، مطالعه نکنید خواه حضور دیگران به صوت استراحت باشد و یا کار های دیگر ، هر چه که هست باعث از بین رفتن تمرکز می شود.
  3.سعی کنید هنگام مطالعه هیچ عامل خارجی بجز مطالعه و مفهوم مورد مطالعه شما را تحت تاثی قرار ندهد. این اندیشه که آدامس جویدن،گوش دادن به موسیقی سبک می تواند باعث ایجاد تمرکز حواس شود،کاملا رد است. چرا که موسیقی در انواع مختلف آن تمرکز شنوایی و سایر احساس ها را یه خود جلب کرده ، نمی تواند با مطالعه هم آهنگ باشد. دقت شود که موسیقی تند باعث خستگی و موسیقی سبک هم باعث استراحت می شود که هر دو این وضعیت ها با شرایط مطالعه متفاوت است.
  4.سعی کنید در ساعات معینی از روز به مطالعه دروس معینی بپردازید ، چون عادت اندیشیدن به موضوع مشخصی در تاریخ مشخص سبب آمادگی ذهنی در آن هنگام شده و آمادگی ذهنی مستقیما باعث تمرکز حواس و تمرکز حواس نیز باعث ازیاد یادگیری ، بخاطر سپردن و بخاطر آوردن می شود.
  5.هنگام مطالعه ، در عین آسوده بودن از نظر طرز نشستن، بایستی از لمیدن،دراز کشیدن،قدم زدن و ... اجتناب ورزید. دقت شود که گاهی این گونه مطالعه تنها باعث سردرد ، ضعف چشم و ... می شود ( نمونه آن ، خواندن کتاب در اتوبوس).
  6.از مطالعه بلافاصله پس از صرف غذای سنگین خودداری کنید چرا که خوردن غذای سنگین باعث هجوم خون به معده و در نتیجه خون کمتری به سایر اجزای بدن از جمله مغز می رسد و به همین علت است که بعدا از غذا تمایل به استراحت بیشتر می شود.
  7.قبل از مطالعه ، مبحثی را که می خواهید مطالعه کنید بطور سطحی مرور کنید. برای این کار بهترین شیوه ورق زدن و دیدن تیتر ها ، به خطوط مهم (که زیر آن ها مثلا نگارنده خط کشیده شده است و یا درشت تر نوشته است) ، فرمول ها و خلاصه نویسی ها ، زیرنویس ها ، اشکال، منحنی ها و ... این کار باعث می شود که ابتدا سیمایی کلی از آنچه که می خواهید مطالعه کنید یا خطوط اصلی و بارز آن در ذهنتان  منعکس شود و چند جرقه یا نکته آشنا در ذهنتان بنشیند، این نکات هنگام مطالعه پل های رابطی بوده و خود به خود مطلب سریع تر و راحت تر در ذهنتان می نشیند. این شیوه ، شیوه ای علمی است که در هر نوع مطالعه بایستی به کار گرفته شود.یعنی ابتدا کلیات را درک کرده و سپس در مطالعه دقیق اجزاء را یافته ، ارتباط اجزا را با کل بیابیم.
  8.پس از اقدام فوق(مرور سطحی مطلب و خواندن یکی دوخط از هر صفحه و رنگ اجمالی ) ، بایستی زمان لازم مطالعه را برای خود مشخص نمایید مثلا بگویید این بیست صفحه یا این فصل و یا این مبحث را در این دو ساعت می خوانم. البته بایستی سعی کنید زمان بندی مطابق با حجم دشوار تری و یا سهل بودن مطلب باشد تا از اتلاف وقت و یا عجله در خواندن جلوگیری شود.
  9.پس از خواندن هر مطلب و احتمالا حل و پاسخگویی سوالات مربوط به آن سعی کنید خودتان سوالات و یا مسائل مربوط به آن مبحث را طراحی کنید. در ابتدا می توانید سوالات و یا مسائل را ساده تر طراحی کنید، ولی به مرور بایستی به این توانایی رسید که سوالاتتان دارای نکات مهم و پیچیده باشد برای احتراز از اشتباهات احتمالی خود به سوالات طراحی شده پاسخ دهید و سپس سوالات راه حل ها و پاسخ ها را به مربی و یا به دانش آموزی که می دانید در آن مبحث ورزیده است نشان داده ، اشکالات احتمالی را برطرف سازد.
  10.جدی گرفتن مطالعه : بمحض قرار گرفتن در مکان مطالعه (مثلا پشت میز و شروع ساعت مطالعه طبق برنامه) شروع به مطالعه کرده و از این دست و آن دست کردن بپرهیزید. از بازی کردن با خودکار ، این طرف و آن طرف نگاه کردن ، بازی با انگشتان و خلاصه رفتار هایی که نشان دهنده ی عدم تمرکز می باشد بپرهیزید. متاسفانه بخش اعظمی از دانش آموزان اینگونه حرکات انحرافی را هنگام مطالعه از خودشان بروز می دهند.
  11.درک زمان و رعایت بازدهی مطالعه: بایستی مطالعه دارای راندمان چه از نظر حجم مطالعه و چه از نظر کیفیت باشد. مثلا برای مطالعه مبحث لگاریتم ، کافی است که 6 ساعت وقت گذاشته شود. حال دانش آموزان می توانند این زمان را بین 4 تا 8 ساعت تغییر دهند. و در پایان این مدت بر مبحث مورد نظر تا اندازه ای احاطه پیدا کنند. بطور خلاصه منظور آن است که بایستی ارزش وقت و امکانات را دانست و از کند خوانی بیش از اندازه و یا سرسری خواندن پرهیز کرد.
  12.تقسیم ساعت: بایستی ساعات هر جلسه درسی را بین (خواندن جزوه ، حل مسائل و تستها ، چک کردن جواب تست ها ، نمره دادن بخود ، رفع اشکال و برطرف کردن اشتباهات درسی که باعث زدن جواب های غلط شده است.) تقسیم نمود.نمراتتان را در دفترچه گزارش روزانه قید کرده ، مراقب باشید که حتما نمراتتان سیر صعودی داشته باشد.
  13.از آنجا که در نهایت نتیجه کار توسط امتحان کنکور مشخص می شود و یکی از اهداف مهم موفقیت در امتحانات کنکور می باشد. یکی از مهم ترین عاملها شناخت سوالات و نوع سوالات و ویژگی آن ها می باشد. برای اینکار بایستی پس از حل تستها نیم نگاهی به صورت ظاهری ، نکات مهم ؛ و سایر ویژگیهای آن ها کرد.هدف آن است که بتوانیم پس از مدتی مثلا در مبحث لگاریتم تست متنوع و خوب در ذهن داشته باشید و یا بتوانیم روی کاغذ بیاوریم و یا مثلا در مبحث «عدسی ها و آینه ها» در درس فیزیک بتوانیم 10 تست خوب و متنوع بنویسیم.
  با یک مثال این مطلب را توضیح می دهیم:
  دانش آموزانی که در دروس اختصاصی بالای 80 درصد نمره خام می آورند، هر کدام حدود 200 دست و متنوع از مطالب مربوط به آن درس را از حفظ ارائه دهند(با راه حل و با جواب). این دسته از دانش آموزانبه ما می گویند که بیش از نیمی از تست های کنکور برای آن ها آشنا بوده ، چرا قبلا تست های کاملا شبیه آن را زده بود ، و حتی به خاطر دارند.
  علت بیان فوق آن است که این دانش آموزان ساعی ، نه تنها تعداد زیادی تست زده اند، بلکه با این تست ها دقیق برخورد کرده و پس از حل راجع به حل این تست ها فکر نموده اند.
  14.به جدول ها ، نقشه ها ، زیرنویس ها، و اشکال با دقت کافی برخورد کنید. خیلی از مواقع اشکال ، بیان دیگری از موضوع درسی می باشد. حسن دیگر اشکال آن است که بخودی خود اطلاعات و روابط فراوانی را در حجم و جای کوچکی می توانند عرضه کنند.دقت در آن ها نه تنها در درک بهتر مبحث درسی کمک می کند ، بلکه گاهی بدون دقت در آن ها نمی توان به سوالات جواب داد.
  15. از چرا گفتن نترسید:سعی کنید هیچ قسمت و یا کلمه ای از مطالب درسی برایتان گنگ نماند ، چرا که امکان دارد همین کلمه ای که معنی آن را نفهمیده اید ، در صفحات بعد باعث نامفهوم ماندن مبحث عمده ای گردد.در برخورد با فرمول ها و استنتاج ها هم سعی کنید در حد توان عبت پیدایش و استخراج آن ها را بیابید.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر یکشنبه 28 تیر 1394 02:58 ب.ظ نظرات ()
  همه می دونیم ار یه فرایند اشتباه نباید انتظار نتیجه درست داشت. مطالعه کردن هم از این قاعده مستثنا نیست. یعنی تنها با مطالعه صحیح می شد به نتیجه دلخواه رسید تعاریف زیادی برای مطالعه صحیح مطرح شده ولی بنطر ما مطالعه صحیحه که بشه ازش لذت برد و مطالعه لذت بخشه که با یادگیری خوبی همراه باشهطوری که فرد از زمانی که صرف یادگیری می کنه لذت ببره. پس همیشه این اصل کلی رو به خاطر داشته باش.
  مطالعه ای که با لذت همراه نباشه قطعا مطالعه اجباری و اشتباهه. البته هر کاری اولش سخته پس ایرادی نداره اگه شروع مطالعه ات کمی سخت باشه ولی ادامه یابد از فرایند یادگیری ات لذت ببری.
  حالا با توجه به این اصل مهم برای اینکه از مطالعه ات بهترین استفاده رو ببری و راندمان بالایی داشته باشی به توصیه های زیر توجه کن :
  صبور باش : اصلا توقع نداشته باش با یک بار مطالعه به همه ی جزئیات مطلب مسلط بشی. از اینجا می شه فهمید که هر مطلب رو چند بار مطالعه و مرور کرد.
  سمج باش:لطفا از روی مطالب نپر!با آرامش کامل و تمرین زیاد حتما مطالب رو یاد بگیری تا یادشون نگرفتی ازشون رد نشی.
  بهتره بدونی چی یاد گرفتی : یکی از مهم ترین سوالاتی که باید بعد از خوندن هر مطلب از خودت بپرسی اینه که «خب ، تا حالا چی یاد گرفتم؟» و بعد برای خودت توضیح بدی در زمانی که صرف مطالعه کردی چی یاد گرفتی. اگه جوابی نداشتی یعنی فقط وقتت رو صرف کردی و مطالعه ات هیچ نتیجه ای نداشته و ناچاری زمانی رو برای مطالعه دوباره ی اون مطلب در نظر بگیری.
  کاربردی درس بخون: این مورد خیلی مهم تر از موارد قبلیه! بعضی ها مبحثی رو خوب می خونن ، یادش می گیرن ولی بلد نیستن حتی یه تمرین ازش حل کنن. اینجاست که باید پرسید چقدر کاربردی درس خوندی؟یعنی از مطالبی که یاد گرفتی چقدر می تونی استفاده کنی؟پس بهتره در کنار درس خواندن حتما نمونه سوالات اون مبحث رو کار کنی تا با دیدگاه طراحان سوال هم آشنا بشی. همیشه یادت باشه که قراره از مباحثی که می خونی امتحان بدی.
  حفظ کن : لطفا نگو « من من عادت به حفظ کردن ندارم و تموم مباحث رو می فهمم و این کافیه!» چون بهت می گم اول درس ها رو خوب بفهم ، بعد تمرین کن و حتما تمام نکات اصلی ، مهم و فرمول ها و ... رو حفظ کن . این روش سرعت عملت رو در حل مسائل بالا می بره. باور نداری از اونایی که سر امتحان وقت کم میارن بپرس!
  مرور ، مرور و باز هم مرور: آنچه امروز حفظ می کنی به سرعت فراموش می شه و فقط درصد اندکی از مطالبی که یاد گرفتی توی ذهنت می مونه. انگار بخوای مقداری آب رو مدت ها توی یه ظرف سوراخ نگه داری مسلما همه ی آب هدر می ره مگه اینکه آب رو به ظرف دیگه ای منتقل کنی. بهترین کاری که برای به خاطر سپردن مطالب توصیه می شه انتقال اطلاعات و آموخته ها از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدته. برای این کار نیاز به مرور داری البته مرور هم راه و رسم خاص خودشو داره و از جمله زمان های مشخص . که انشا الله در پست های بعدی کاملا در مورد مرور بحث خواهم کرد.
  از داشته های علمی ات امتحان بگیر: حتما هر چند وقت یه بار از مباحثی که خوندی آزمون بگیر. این کار بهت کمک می کنه که از بانک اطلاعاتت با خبر بشی و مشکلات احتمالی رو سریعا حل کنی.
  نتایج رو جدی بگیر:نتایج آزمونت رو بررسی کن مخصوصا وقتی یه آزمون داره بهت می گه در فلان درس یا مبحث ضعیفی! خلاصه سعی کن صدای آزمونت رو بشنوی چون می تونه توی فرایند برنامه ریزی و مطالعه دروس موثر باشه.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:39 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر یکشنبه 28 تیر 1394 02:14 ب.ظ نظرات ()
  شاید این سوال برای شما نیز مطرح شده باشد که خلاصه نویسی تا چه حد می تواند موثر باشد؟اگر پای صحبت های دانش آموزان نشسته باشید غالبا این مساله را مطرح می کنند که «به جای اینکه زمان زیادی را صرف خلاصه نویسی کنیم ، ترجیح می دهیم به مطالعه دروس دیگری بپردازیم چون فرصت نداریم!»
  بدون تردید خلاصه نویسی می تواند در روند یادیگیری شما نقش بسزایی داشته باشد. درست که خیلی از داوطلبان بدون خلاصه نویسی توانسته اند نتایج نسبتا خوبی را کسب کنند اما همین دوستان اگر از یک خلاصه نویسی خوب بهره می بردند می توانستند نتیج خیلی بهتری زا کسب کنند.این مقاله قصد آموزش های روش های خلاصه نویسی را ندارد و فقط به اشتباهات متداول در این زمینه می پردازد تا شاید از این پس شما هم از مطالعه خود نتایج بهتری راکسب کنید.
  حجم زیاد خلاصه نویسی : یکی از مواردی که بیش تر دانش آموزان در زمان خلاصه نویسی از آن رنج میبرند ، حجم زیاد مطالبی است که تمامی آن ها به نظرشان ارزش خلاصه کردن را دارد تا حدی که حجم خلاصه ها ی برخی از آن ها دست کمی از متن اصلی کتاب ندارد. این اشتباه گریبانگیر دانش آموزانی است که مراحل قبلی مطالعه  رعایت نکرده اند. اگر شما هم جزو این دسته از داوطلبان هستید سعی کنید برای حل مشکلتان قبل از خلاصه نویسی حداقل دو بار مبحث درسی که قصد خلاصه کردن آن را دارید تا انتها بخوانید یعنی در زمان اولین مطالعه اصلا خلاصه نویسی نکنید!
  وسواس : این مشکل به تنهایی می تواند باعث شود که شما تمامی خطوط کتاب درسی تان را - فقط کمی ریز تر - وارد برگه خلاصه نویسیتان کنید! پس وسواس به خرج ندهید و به دااشته های علمی تان اعتماد کنید.
  اگر می خواهید از دست وسواس انتخاب مطالب راحت شوید و به گونه ای درست مطالب را انتخاب کنید. به چند توصیه ی زیر توجه کنید:
  تیتر مطالب و عناوین اصلی و فرعی : حتما به تیتر هر مبحث توجه کنید. تیتر ها می توانند ایده ی خوبی برای انتخاب واژگان کلیدی به شما بدهد.

  پرسش های آخر هر فصل یا درس: کلیات موضوع این پرسش ها می تواند در خلاصه نویسی شما مورد استقاده قرار گیرد.

  واژگان جدید و کلیدی : سعی کنید واژگان کلیدی و عبات های جدید در هر مبحث را حتما در خلاصه هایتان بیاورید.

  فرمول ها: فرمول ها بهترین خلاصه ها هستند. فقط هنگام یادداشت آن ها در برگه های خلاصه نویسی حتما اجزای هر فرمول را تعریف و یکای آن را یادداشت کنید.

  مرورو نکردن : خلاصه نویسی های خیلی از دانش آموزان یکبار مصرف است ؛ یعنی اگر مدتی از زمان نوشتن خلاصه هایشان بگذرد ، با مرور آنها نمی توانند به اصل مطلب پی ببرند ؛ اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید ، موارد زیر را رعایت کنید :
  خلاصه نویسیتان را در داخل یک کلاسور نگه داری کنید.
  • سعی کنید ترتیب مطالب خلاصه نویسی تان مانند ترتیب مطالب درسی باشد.
  • تاریخ مرور بعدی هر خلاصه نویسی را روی آن بنویسسید و آن روز را در تقویم تان مشخص کنید تا در زمان مقرر به مرور آن بپردازید.
  • آخرین مطلبی که رعایت کردن آن خالی از لطف نیست این است که یادتان باشد این خلاصه ها را برای خودتان نوشته اید و قرار نیست بعدا جزو منابع مطالعاتی دیگران باشد. پس مطالبی را خلاصه نویسی کنید  که می دانید به دردتان می خورد. این موضوع حجم خلاصه ها را منطقی می کند. 

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:39 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر یکشنبه 28 تیر 1394 12:43 ق.ظ نظرات ()


  من حاضرم و آماده ام. انرژی پتانسیلم غنی غنی است. می خواهم به این جسم جرم دار شتاب دهم. می خواهم در جزوه ی این فصل ، اولین مثال باشم؛مثال عینی از F=ma.


  من باور دارم !من باور دارم نیروی کشسانی موفقیتم بر این نیروی مزاحم اصطکاک غلبه خواهد کرد؛اما می خواهم این بار به جای وعده و وعید توخالی حرکت کنم.دیگر از این روند کج دار و مریز خسته شدم.من باور دارم! من باور دارم می توانم پرتابه ای باشم در راستای افق.

  من تابستان خوبی نداشتم اما اراده ام این بار از جنس خواستن است. باور های غلطم را دور خواهم ریخت.
  می خواهم قوانین غلط ذهنم را تغییر دهم. این بار قرار نیست شعار دهم ؛ من باور دارم! من می خواهم باور داشته باشم که خواستن توانستن است. چرا گوه را جا به جا کنم؟چرا ذهن را تغییر دهم؟می خواهم این بار خودم را تغییر دهمو می خواهم منجی رویا هام باشم.
  دیگر خبری از اتصال کوتاه نیست؛من می خواهم جریان داشته باشم؛ولتاژ مدارم بی نهایت است. می خواهم از محدودیت ها خلاصی یابم. دیگر سینوس جوابگوی من نیست ؛من می خواهم جریان داشته باشم؛ولتاژ مدارم بی نهایت است.می خواهم از محدودیت ها خلاصی یابم . دیگر سینوس جوابگوی من نیست،سیرم فراتر از صعودی است.می خواهم همه جا را روشن کنم.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 12 مرداد 1394 12:45 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر شنبه 27 تیر 1394 05:41 ب.ظ نظرات ()
  همه ی مردم دنیا در شبانه روز 24 ساعت زمان دارند. هیچ شخصی هر چه قدر هم که زرنگ باشد دقایقی از یک روز را صرفه جویی کند تا روز بعد آن را مورد استفاده قرار دهد. هیچ دانشمندی هر چه قدر هم که زرنگ باشد نمی تواند دقایق اضافه تر و جدید تری به وجود آورد. ثروتمند ترین آدم های زمین با همه ی ثروتی که دارند نمی توانند حتی یک دقیق ی اضافی در روز را بخرند و حتی کسانی که صحبت از مدیریت زمان یافتن وقت می کنند قادر نیستند چنین کاری را انجام دهند.زمان اضافه وجود ندارد 24 ساعت بالاترین زمانی است که ما در شبانه روز داریم . در نتیجه شما نمی توانید وقت خود را ذخیره کنید. پس باید چه کار کنیم تا کار های بیش تری در این زمان محدود انجام دهیم؟
  پاسخ این است که ؛ خودتان را مدیریت کنید هیچ چیز بهتر از چگونگی استفاده از وقت ، آدم های موفق از دیگران ، جدا نمی کند. افراد موفق می دانند که زمان ارزشمند ترین کالا در روی زمین است. در نتیجه وقت می دانند که وقت را صرف چه کار هایی کنند. آن ها دائما نحوه ی استفاده از وقت خود را تحلیل می کنند خیلی جالب است که بیش تر مردم تا یید می کنند که زمان محدود است ، اما اکثر آن ها واقعا ارزش آن را نمی دانند.
  هر کاری که انجام می دهیم هزینه ای دارد و بزرگترین هزینه  آن صرف زمان است. هنگامی که کسی کاری انجام می دهد که بازده ی مثبت انجام می دهد که بازده ی مثبت کمی دارد یا اصلا بازده ندارد ، وقت خود را تلف کرده است. این را بدانید که وقت ، باارزش ترین دارایی شماست. شما و تنها شما هستید که مشخص می کنید این دارایی چگونه خرج شود.
  برای اینکه بتوانید خود را مدیریت کنید  تا بتواند بهترین استفاده را از زمان ببرد ، در طول روز چندین با از خود بپرسید : که آیا بهترین کاری که می توانم انجام دهم چیست؟
  از امروز تلاش کنید که به جای حساسیت روی 24 ساعت شبانه روز ، روی خودتان و شخصیتتان حساس شوید تا بتوانید با توجه به هدفی که دارید مهم ترین کار ها را متناسب با هدفتان انجام دهید.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:39 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • تست برتر شنبه 27 تیر 1394 05:15 ب.ظ نظرات ()

  وقتی در حل یک پرسش چهارگزینه ای موفق می شوید که دو گزینه را حذف کنید ، چه اتفاقی می افتد؟
  1.بین دو گزینه ی دیگر شک می کنید.
  2. به این موضوع فکر می کنید که کدام یک از دو گزینه درست است.
  3. به دنبال استدلال های «من درآوردی » می گردید تا خودتان را قانع کنید که یکی از دو گزینه را به عنوان گزینه صحیح انتخاب کنید.
  4. بالاخره قانع می شوید و یک گزینه را انتخاب می کنید.
  5.در بیش تر مواقع گزینه ی غلط را انتخاب می کنید.
  فراموش نکنید که یادگیری شما کامل نشده است. در غیر اینصورت اصلا نباید دچار شک می شدید . حالا که شک دارید ممکن است اصلا گزینه ی صحیح ، آرام و ساکت بین دو گزینه ای که اول رد کردید نشسته باشد!
  طراحان سوال شما را خوب می شناسند و می دانند که شما کنکوری ها کجا ها ممکن است گیر بیفتید و شک کنید به همین دلیل ، گزینه ها راطوری انتخاب می کنند که هنگام استدلال های «من درآوردی» به کمکتان بیایند شما را به سوی گزینه ی غلط گمراه می کنند.
  همان زمانی که دارید به دنبال استدلال می گردید دقایق با ارزشی را تلف می کنید.
  وقتی شک می کنید جواب ندهید ، این هشدار را جدی بگیرید!

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 مرداد 1394 12:38 ب.ظ
  ارسال دیدگاه